SA REPRESENTATIVE OPEN TEAMS

2022
Bermuda Bowl
A.Apteker (Captain) C. Gower N. Eber H.Fick J.Grant L.Chemaly
2021
African Zonals
A.Apteker   C.Gower    N.Eber    H.Fick    T.Cope    A.Cruise
2019
African Zonals (Morocco)
H.Fick  A.DerKinderend  R.Sulcas  M.Siegel  A.Cruise  B.Pincus   (3rd in Zonals)
2017
African Zonals (Cape Town) and Bermuda Bowl (France)
R.Stephens  B.Donde  N.Eber  C.Bosenberg  A.Apteker  C.Gower
2015
African Zonals and Bermuda Bowl
I.Kaprey    M.Grunder    H.Fick   R.Stephens
2013
African Zonals (Reunion) and Bermuda Bowl (Bali, Indonesia)
A.Apteker    C.Gower    N.Eber    C.Bosenberg  
2012
14th World Bridge Games (Lille, France)
A.Apteker   C.Gower    N.Eber    C.Bosenberg    R.Stephens   L.Chemaly
2011
African Zonal (Hammamet,Tunisia) and Bermuda Bowl (Veldhoven, Netherlands)
A.Apteker    C.Gower    N.Eber    C.Bosenberg    R.Stephens   B.Donde
2009
African Zonals (Sharmel Shek)  Bermuda Bowl  ( Sao Paolo)
A.Samjee  K.Malani  L.Chemaly  J.Zindel
2008
13th World Bridge Games (Beijing, China)
N.Eber    C.Bosenberg    T.Cope    G.Holman    C.Gower    A.Apteker
2007
African Zonal (Mombasa, Kenya) and Bermuda Bowl (Shanghai)
N.Eber    C.Bosenberg    T.Cope    G.Holman    C.Gower    A.Apteker
2005
African Zonals (Morocco)   &  Bermuda Bowl (Estoril, Portugal)
C.Castelein   W.Chu   T.Cope   C.Gower   G.Holman   A.Hughes 
2004
12th World Team Olympiad (Istanbul, Turkey)
C.Gower   H.Mansell   N.Eber   J.Sapire    B.Donde    A.Apteker
2003
Bermuda Bowl (Monte Carlo, Monaco)
A.Hughes  C.Castelein   F.Meltz  H.Fick  P.Reynolds  J.Sprong
2001
Bermuda Bowl (Southampton, Bermuda)
L. Amoils  N. Eber  W. Chu  C. Gower  T. Cope  H. Mansell.
2000
11th World Team Olympiad (Maastricht, Netherlands)
N. Eber  J. Sapire  H. Mansell  C. Gower  B.Donde
1997
Bermuda Bowl (Hammamet, Tunisia)
N. Eber  J.Sapire C. Bosenberg  T. Cope  B. Broer  J. Grant.
1996
10th World Team Olympiad (Rhodes, Greece)
L. Boolkin  B. Donde  T. Cope  H. Mansell  C. Gower  C. Convery
1993
Africa and Middle East Zonals (Mauritius) and Bermuda Bowl (Santiago)
H.Mansell   T.Cope   N.Eber   G.Driver   C.Gower   J.Sapire
1992
9th World Team Olympiad (Salsomaggiore, Italy)
N.Eber   G.Driver   T.Cope    H.Mansell   J.Dorfan   F.Cilliers
1980
6th World Team Olympiad (Valkenburg, Netherlands)
G. Driver  B.Wade   B.Broer  D.Ettlinger   N.Sulcas   C.Bosenberg
1976
5th World Team Olympiad (Monte Carlo, Monaco)
G.Driver   S.Rubin   N.Eber   H.Butkow   L.Kalmin   J.Dorfan
1972
4th World Team Olympiad (Miami Beach, USA)
G.Driver   S.Rubin   N.Eber   H.Butkow   B.Broer   A.Strul
1968
World Team Olympiad (Deauville, France)
M. Bernstein  H. Bettman  B. Broer  H. Butkow  H. Josman  J. Butkow
1964
2nd World Team Olympiad (New York, USA)
P. Atkins  B. Medwin  D. Klugman  Mrs P Mansell   B. Marcus  R. Murray
1962
1st World Team Olympiad  (Turin, Italy)
R. Deterry  A. Strelitz  M. Sapire  M. Haddad  Mr G Goslar  Mrs G Goslar